czwartek, 23 czerwca 2016

Schab cielęcy pieczony w całości

Cześć =) Schab cielęcy upieczony w całości razem z kością, to wyjątkowo smakowite mięso, które pozostaje bardzo delikatne i soczyste po upieczeniu. W celu uzyskania pysznego smaku, należy trzymać schab w marynacie przynajmniej jedną dobę przed upieczeniem. Część kostna chroni mięso przez skurczeniem i przesuszeniem. Musimy jednak pamiętać, aby mięsa nie piec zbyt długo, tylko około godzinę na każdy kilogram. By upewnić się, że mięso jest już gotowe do spożycia, najlepiej zmierzyć wewnętrzną temperaturę, która powinna w najgrubszym miejscu być bliska, lecz nie przekroczyć, 65 stopni C, czyli podobnie jak przy schabie wieprzowym. Po upieczeniu, cały schab odkrawamy od kości i podajemy w plastrach. Na spodniej części znajduje się mała polędwiczka, którą też skrawamy w całości jak najbliżej kości. Resztki mięsa pozostałe przy kościach można obrać i zachować na inną okazję, np. do odgrzania w dowolnym sosie lub jako dodatek do zupy. Upieczone kości, po odkrojeniu mięsa, można również wykorzystać do wywaru na zupę =)Potrzebne będą:
- cały schab cielęcy z kośćmi żebrowymi, ok. 2-2,5 kg.
- sól i pieprz
- 2-3 łyżeczki ulubionej mieszanki ziołowej, np. marynata staropolska, zioła prowansalskie
- kilka garści posiekanych listków świeżego oregano lub majeranku
- sok z małej cytryny
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek

Sposób wykonania:
1) Schab marynujemy w przyprawach, soku z cytryny i oliwie przynajmniej dobę, a nawet dwie.
2) Nagrzewamy piekarnik do 165 stopni C.
3) Pieczemy mięso bez przykrycia ok. 2,5 godziny. Na początku pieczenia wlewamy do brytfanki ok. pół szklanki wody. Część kostna powinna być na dole, a na górze część mięsna z tłuszczem, który podczas pieczenia będzie spływał i nawilżał schab.
4) Po upieczeniu, ostrym nożem skrawamy z kości od góry część cały schab. Od dołu skrawamy polędwiczkę. Resztki mięsa pozostałe przy kości oddzielamy i zostawiamy na inny raz.
5) Smakowitą ciecz z dna brytfanki można wykorzystać jako bazę na sos, albo do zupy.


Smacznego =)
Agnieszka

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...