czwartek, 10 marca 2016

Kotlety mielone (6)

Cześć =) Kotlety mielone, to tradycyjna, polska potrawa. Należą one do potraw najczęściej kojarzonych z dzieciństwem. Podczas przejmowania pałeczki w kulinarnej sztafecie pokoleń, nie ma rady - musimy samodzielnie zrobić kotlety mielone.
Kotlety mielone, to taki zwykły, polski posiłek. Można zrobić je na wiele sposobów, dodać różne przyprawy i zioła. Każdy ma swój ulubiony sposób, wypracowany przez lata. Ja zazwyczaj robię sposobem babci Krysi, choć w tej wersji zrobiłem sposobem mojej matki, czyli bez użycia bułki tartej do panierki. Skupię się bardziej na głównych zasadach przygotowania kotletów mielonych, niż narzucaniu Wam konkretnych dodatków.
Kotlety mielone najczęściej jem po prostu z kartoflami, latem z mizerią, zimą z ogórkami kiszonymi, po które dziadek zawsze schodzi do piwnicy.
Złote i miękkie kotlety mielone, świetnie smakują również z surówką z kiszonej kapusty czy buraczkami. Moje dzisiejsze kotlety mielone podałem z ogórkami kiszonymi od babci Krysi i dziadka Czesława oraz kartoflami, ugotowanymi na parze w parowarze.
Zachęcam wszystkich do samodzielnego przygotowania kotletów mielonych w taki sposób, ponieważ naprawdę warto!


Potrzebne będą:
- 500 g mielonego mięsa wieprzowego (w tym przypadku była to łopatka)
- 1 bułka (najlepiej czerstwa)
- 1 jajko
- 1 cebula
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka pieprzu
- 1 łyżka majeranku

Sposób wykonania:
1) Bułkę zalać wodą i odstawić do namoczenia na około 10 minut.
2) Do większej miski włożyć zmielone mięso, drobno posiekaną (lub startą) cebulę, jajko, pieprz, sól, majeranek, odciśniętą bułkę, a następnie wszystko dobrze wymieszać.
3) W trakcie wyrabiania mięsa należy dodawać po trochu zimnej wody i wyrabiać tak długo, aż mięso wchłonie wodę i nie będzie przywierać do ręki. Im dłużej wyrabiamy, tym lepsze kotlety.
4) Zdegustować w celu sprawdzenia, czy mięso jest wystarczająco przyprawione.
5) Uformować kotlety i kłaść na dobrze rozgrzany olej na patelni, a następnie smażyć z obu stron na średnim ogniu, po kilka minut z każdej strony.
6) Ziemniaki i warzywa polewamy tłuszczem pozostałym ze smażenia kotletów.

Smacznego =) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...