niedziela, 14 lutego 2016

Wizyta w restauracji Lebanese Grill

Cześć =) W ubiegłym tygodniu Kasztanowa Kuchnia miała okazję gościć w restauracji "Lebanese Grill", by skosztować kilku pysznie przyrządzonych smakołyków kuchni libańskiej, m.in. sałatki fatoush z grillowanymi krewetkami oraz hummusu z jagnięciną i orzeszkami pini. Specjalnością restauracji w kategorii napojów są wyśmienite świeżo wyciskane soki z warzyw oraz owoców. "Lebanese Grill" to nieduża rodzinna restauracja w okolicach Detroit. Panuje tam niezwykle miła, domowa atmosfera, a dzięki sympatycznej obsłudze i pysznych zapachach dochodzących z kuchni, klient czuje się jakby był na poczęstunku u znajomych lub rodziny =)


Hummus z jagnięciną, to bardzo sycąca przystawka podawana z chlebkami pita. Drobno krojona jagnięcina przysmażana jest z oliwą, czosnkiem i orzeszkami pini. Podana na hummusie, czyli paście z ciecierzycy z sezamową nutą, a wszystko skropione sokiem z cytryny i przyozdobione peklowaną rzepką oraz pietruszką =)

Grillowane krewetki były idealnie przypieczone i soczyste. Stanowiły dodatek do sałatki fatoush, tradycyjnej w kuchniach bliskowschodnich. Liście sałaty zmieszane są z kawałkami innych warzyw, jak ogórki, pomidory, cebula oraz chrupiącymi grzankami z pity, a wszystko zaciągnięte sosem z oliwy i soku z cytryny oraz posypane sumakiem =)


=)
Agnieszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...