piątek, 15 stycznia 2016

Stek z polędwicy wołowej (8)

Cześć =) Stek z polędwicy wołowej, czyli tzw. filet mignon, to najszlachetniejszy
i najdelikatniejszy stek z wołowiny. Ma niezwykle miękką, aksamitną konsystencję,
wprost rozpływającą się w ustach. 
Najlepszy stek jest wtedy, gdy jest spieczony na wierzchu, a półsurowy w środku - wtedy najbardziej da się odczuć jego aksamitność i delikatność (gdy jest bardziej przypieczony
staje się niewiele różny od innych części wołowiny).
Stek z polędwicy wołowej można podawać z masłem, np. czosnkowym czy ziołowym. Przyprawiamy z reguły minimalistycznie - samą solą i pieprzem. Świetnie nadaje się zarówno na patelnie, jak i na grilla.
Poniżej prezentuję stek z polędwicy wołowej, podany masłem ziołowym, opiekanymi ziemniakami i grillowanymi warzywami.
Zachęcam wszystkich do samodzielnego przygotowania steków z polędwicy wołowej w taki sposób, ponieważ naprawdę warto!Potrzebne będą (do wykonania steków, przepis na ziemniaka zostanie podany w osobnym wpisie):
- steki z polędwicy wołowej o grubości 2,5 - 3 cm
- sól
- pieprz

Sposób wykonania:
1) Steki lekko solimy i pieprzymy.
2) Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, na bardzo dużym ogniu.
3) Następnie nakładamy steki (łopatką lub ręką, ponieważ nie wolno ich przekłuwać, bo wyciekną soki) i smażymy je po 4-6 minut (ja robię 5 minut) z każdej strony, z tym zastrzeżeniem, że obracamy je tylko 1 raz, żeby powierzchnia się raz, a dobrze przypiekła. Jeśli będziemy przewracać więcej razy, to stek może zacząć puszczać soki i nie spiecze się w sposób właściwy (najdelikatniej rzecz ujmując, a mówiąc wprost - możemy "zabić" stek i nie będzie nadawał się do jedzenia).
4) Po zdjęciu z patelni, kładziemy stek na desce lub talerzu i przykrywamy go, np. folia aluminiową (ale tak, żeby dochodziło powietrze), na 4-6 minut, aby mięso "doszło" w środku.Powyższy przepis opracowałem na podstawie mojego blisko dziesięcioletniego doświadczenia ze stekami z polędwicy wołowej.

Smacznego =)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...