poniedziałek, 8 czerwca 2015

Udziec jagnięcy pieczony z ziemniakami

Cześć =) Jagnięcina jest bardzo smacznym, zdrowym i delikatnym mięsem, które coraz częściej pojawia się w sklepach tak w Polsce, jak i innych regionach świata, gdzie dotychczas była niezbyt popularna. W Europie jagnięcina spożywana jest głównie w krajach śródziemnomorskich, ze szczególnym uwzględnieniem Grecji. Dziś Kasztanowa Kuchnia zaprasza na udziec jagnięcy upieczony z ziemniakami i oliwkami w smakowych klimatach nawiązujących właśnie do rejonów śródziemnomorskich. Tak upieczona jagnięcina również nadaje się do spożycia na zimno, np. do kanapek lub sałatek, bądź odgrzania w sosie z warzywami, np. pomidorowym =)
Potrzebne będą:
- udziec jagnięcy bez kości, ok. 1,5 kg
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól i pieprz
- 3-4 ząbki czosnku
- garść suszonych lub świeżych ziół takich jak rozmaryn, pietruszka, oregano
- łyżeczka otartej skórki cytrynowej (opcjonalnie)
- 2-3 ziemniaki pokrojone ma kawałki o boku ok. 1,5cm
- 10-15 oliwek, np. czarne greckie Kalamata, wypestkowanych i przekrojonych na połówki

Sposób wykonania:
1) Udziec jagnięcy okrawamy z nadmiernego tłuszczu. Układamy w zgrabny kształt pieczeniowy i zabezpieczamy nitką lub siatką do pieczenia (taką, jak nakłada się na szynkę). Zabezpieczenie mięsa nitką lub siatką zapewni zgrabny kształt pieczeni, ponieważ w przeciwnym razie mięśnie z udźca nie będą trzymać się razem w całości, gdyż są od siebie oddzielone po wyjęciu kości (w innym wpisie zaprezentujemy udziec jagnięcy pieczony z kością). Następnie układamy w naczyniu żaroodpornym.


2) Oliwę, sok z cytryny i przyprawy mieszamy w miseczce, a następnie dokładnie nacieramy tym ze wszystkich stron naszą pieczeń.
3) Odstawiamy w temperaturze pokojowej na 1-1,5 godziny.
4) Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni C. Do naczynia z mięsem wlewamy nieco wody (na ok. 0,5cm)  i pieczemy udziec w takiej temperaturze 15 minut, następnie przewracamy go na drugą stronę i pieczemy kolejne 15 minut.
5) Zmniejszamy temperaturę piekarnia do 190 stopni C. Wkładamy do naczynia z mięsem ziemniaki i pieczemy 30 minut.
6) Po tym czasie przewracamy mięso na drugą stroną, a ziemniaki mieszamy nieco, aby przypiekły się równomiernie ze wszystkich stron.
7) Pieczemy kolejne 30 minut lub do czasu, gdy ziemniaki będą miękkie, a temperatura wewnętrzna mięsa osiągnie w najgrubszym punkcie 65 stopni C. Na ostatnie 10-15 minut pieczenia dodajemy oliwki.Smacznego =)
Agnieszka

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...